Elma Instruments AS

Rør- og lekkasjesøk

Lokalisering av plast- og PE-rør kan være utfordrende, fordi rørene ikke kan spores med tradisjonelle kabelsøkere. Med RD510 TX-senderen og RD510 RX-mottakeren kan du raskt og nøyaktig følge traseen til ikke-metalliske rør uten omfattende gravearbeid.

RD510 – profesjonell lekkasjelokalisering på vannrør

RD510 er en avansert akustisk lekkasjedetektor utviklet for rask og presis lokalisering av lekkasjer i vannledningsnett. Instrumentet forsterker og analyserer lydsignalene som oppstår når vann lekker ut av et rør, slik at lekkasjens plassering kan identifiseres med høy nøyaktighet. Intuitiv betjening, følsomme sensorer og tydelig lydgjengivelse gjør RD510 til et effektivt verktøy for vannverk, forsyningsselskaper og VVS-teknikere som ønsker å redusere vanntap og minimere gravearbeidet. RD510 kan brukes på både metall- og plastledninger og egner seg til både rutinemessig lekkasjesøk og feilsøking på eksisterende installasjoner.

RD510 RX – presis lokalisering av vannrør og lekkasjer

RD510 RX er utviklet for effektiv sporing av vannrør og presis lokalisering av lekkasjer i både distribusjonsnett og stikkledninger. Systemet kombinerer avansert akustisk teknologi med brukervennlig betjening, slik at forsyningsselskaper, kommuner og entreprenører raskt kan identifisere skjulte rørtraseer og lekkasjer uten unødvendig graving. 

Den håndholdte mottakeren bruker en høyfølsom markmikrofon som registrerer og forsterker akustiske signaler fra rørsystemet. Med berøringsskjerm i farger, innebygd støyfiltrering og tydelig lydgjengivelse i hodesettet kan brukeren identifisere både rørtraseer og lekkasjelyder med høy presisjon. RD510 RX er et effektivt verktøy for lekkasjesøk og brukes sammen med RD510 TX Pulsed Water Transmitter når det er behov for å spore ikke-metalliske vannrør.

Ved lekkasjesøk bidrar RD510 RX til å isolere og forsterke lekkasjesignaler, slik at feil kan lokaliseres raskt og nøyaktig. Systemet kan registrere lekkasjer på opptil 5 meters dybde, avhengig av grunnforhold og installasjonstype. Ved rørsporing kan mottakeren registrere signalet som genereres av RD510 TX, og dermed følge plast- og PVC-rør over lengre avstander.

Fordeler med RD510 RX

  • Presis lokalisering av vannrør og skjulte lekkasjer
  • Høyfølsom markmikrofon for sikker påvisning
  • Brukervennlig håndholdt kontrollenhet med berøringsskjerm i farger
  • Integrert støyfiltrering som reduserer bakgrunnsstøy
  • Egnet til vedlikehold, feilsøking og dokumentasjon
  • Kan påvise lekkasjer på opptil 5 meters dybde, avhengig av forholdene
  • Brukes sammen med RD510 TX til sporing av vannrør i plast og PVC 

Sammen utgjør RD510 TX og RD510 RX en komplett løsning for både sporing av vannrør i plast og presis lokalisering av lekkasjer. Kombinasjonen gjør det mulig å redusere vanntap, minimere gravearbeidet og finne feil raskere på vannforsyningsnettet.

RD510 TX – effektiv sporing av vannrør i plast

Lokalisering av vannrør i plast kan være utfordrende, fordi rørene ikke avgir et elektromagnetisk signal som tradisjonelle ledningssøkere kan registrere. Med RD510 TX Pulsed Water Transmitter kan du raskt tilføre et sporbart signal i vannledningen, slik at rørtraseen kan følges nøyaktig fra bakkenivå.

RD510 TX kobles direkte til en brannhydrant, en vannmålertilkobling eller et annet tilkoblingspunkt på vannforsyningen og sender en kontrollert akustisk puls inn i røret. Signalet forplanter seg gjennom vannet og kan deretter registreres med RD510-mottakeren. Slik kan rørets plassering kartlegges uten graving. Systemet bruker en enkel tretrinnsprosess: Koble til, tilfør pulsen og registrer signalet.

Løsningen er særlig godt egnet for forsyningsselskaper, kommuner og entreprenører som arbeider med drift, vedlikehold og dokumentasjon av vannledningsnett. Når rørtraseer identifiseres raskt, kan gravearbeidet planlegges sikrere, risikoen for skader reduseres og tidsbruken ute i felt minimeres.

Fordeler med RD510 TX

  • Gjør det mulig å spore vannrør i plast og andre ikke-metalliske materialer
  • Kobles direkte til eksisterende vanninstallasjoner
  • Enkel og effektiv lokaliseringsprosess i tre trinn
  • Reduserer behovet for prøvegraving
  • Ideell til kartlegging, vedlikehold og feilsøking på vannledningsnett
  • Signalet kan registreres med RD510-systemet på avstander opptil 45 meter, avhengig av grunnforhold og rørmateriale

Se instrumentene her